Stworzenie marki, która przyciągnie rzesze klientów, stanowi nie lada wyzwanie. Jeszcze trudniejsze zadanie to ich zatrzymanie przy sobie i zbudowanie z nimi trwałej relacji. Służą temu liczne narzędzia marketingowe, do których zalicza się m.in. branding. Co właściwie oznacza to pojęcie i dlaczego branding ma współcześnie tak duże znaczenie? Jak wygląda branding w Internecie? Czy można prowadzić działalność, ignorując branding?
Definicja brandingu – czym on jest?
Branding to wyrażenie pochodzące od angielskiego słowa brand, czyli marka. W najprostszym rozumieniu branding polega na budowaniu świadomości produktów wśród potencjalnych, jak również obecnych klientów. Jego celem jest przede wszystkim wzrost rozpoznawalności oraz stworzenie pozytywnych skojarzeń z daną linią produktów. Ma się ona jawić klientom jako godna zaufania, nadążająca za trendami, fachowa itd. Wszystko to sprawia, że myśląc o danym produkcie, potencjalni nabywcy od razu kojarzą go z konkretnym producentem, co znacząco zwiększa prawdopodobieństwo zakupu. Na branding składa się wiele elementów jak, chociażby sama nazwa marki, logo, slogan czy przekaz reklamowy. To jednak nie wszystko, ponieważ znaczenie ma każde działanie podejmowane przez markę. Właśnie dlatego tak często angażują się one w akcje charytatywne czy propagowanie ekologicznych rozwiązań. Obecnie to właśnie ten aspekt społeczny brandingu jest najważniejszy. Niezależnie bowiem jak ciekawe jest hasło reklamowe, obecni odbiorcy odwrócą się od produktu, jeżeli branding w całości nie będzie odpowiadał ich przekonaniom.
E-branding, czyli branding w Internecie
Warto zapoznać się z jeszcze jednym pojęciem, jakim jest e-branding, czyli budowanie świadomości marki w sieci. W dzisiejszych czasach, gdy sklepy internetowe powstają jak grzyby po deszczu, e-brandingu nie można pomijać. Bez zaistnienia w sieci, nie uda nam się przecież dotrzeć do klientów. E-branding wymaga także od firmy przemyślanej strategii marketingowej. Musi ona pamiętać, że zarówno branding, jak i jego wersja internetowa muszą być połączone i przedstawiać jednolity obraz firmy. Inaczej nawet najlepiej przygotowany e-branding może wydawać się potencjalnym odbiorcą zakłamany, przez co stracą oni zaufanie do firmy.
Jak branding wpływa na postrzeganie firmy?
Branding ma duże znaczenie dla tego, jak markę postrzegają klienci. W łatwy sposób możemy nieco kierować jej wizerunkiem, sprawiając, że odbierana będzie jako bardziej empatyczna czy nawet luksusowa. Co więcej, kluczowe dla brandingu jest stworzenie wizerunku eksperta w konkretnej dziedzinie. Jeżeli np. dana firma zajmuje się produkcją sportowego obuwia, to powinna uchodzić za taką, która doskonale zna się materiałach i technologiach stosowanych, chociażby w butach przeznaczonych do biegania. Jeszcze lepiej, gdy takie rozwiązanie stworzy i opatentuje, wówczas może opierać swój branding na byciu pionierem. Kto przecież stworzy lepsze obuwie sportowe niż firma, która opracowała technologię, którą inne firmy później próbują kopiować? Dlaczego nie zainwestować w buty marki angażującej się w akcje sportowe i wspierającej sportowców? Jeżeli znany sportowiec korzysta z produktów danej firmy, to może i ja też powinienem? Właśnie takie pytania zadają sobie potencjalni klienci. Nawet jeżeli czynią to nie do końca świadomie. Wszystko to jednak sprawia, że kiedy pomyślimy o danym produkcie lub usłudze, w głowie od razu pojawia nam się nazwa lub logo konkretnej marki. To właśnie jest branding. To właśnie dzięki niemu wielu klientów wybiera produkty danej marki, a nie jej konkurencję. Dobrze zaplanowany branding jest więc dźwignią, a nawet rakietą do sukcesu.
Czy może istnieć firma bez brandingu?
Oczywiste jest to, że firmy mogą istnieć bez brandingu. Należy jednak zastanowić się, czy firma, której nie ma w świadomości potencjalnych klientów, ma szansę zaistnieć na rynku? Odpowiedź powinna nasuwać się sama — nie. Bez brandingu nasze produkty będą tylko tłem dla tych, które klienci znają i się z nimi utożsamiają. Obecnie branding jest wręcz wymagany, jeśli chcemy prowadzić dochodową i długotrwałą działalność.