5/02/09

Właścicieli nowocześnie zarządzanych serwisów internetowych nie trzeba przekonywać o korzyściach płynących z wysokiej pozycji strony w wyszukiwarce. Jednakże za wysokimi pozycjami strony stoją konkretne działania, jakimi posługują się pozycjonerzy w swojej codziennej pracy. Spróbujemy krok po kroku odsłonić kilka sekretów pozycjonowania strony.

Algorytm, na podstawie którego wyszukiwarka klasyfikuje strony, jest najpilniej strzeżoną tajemnicą jej twórców. Dlatego każda firma pozycjonerska ma własne wypracowane sposoby na umieszczanie stron w czołówce wyszukiwania. Oto kilka czynności, które pozwalają na zdobywanie wysokich pozycji w wyszukiwarkach.

Krok 1 – Optymalizacja nagłówka i kodu źródłowego.

Nagłówek w kodzie źródłowym jest ważnym elementem, który wyszukiwarka bierze pod uwagę klasyfikując serwis. Aby pozycja strony zyskała na zmianach w nagłówku należy stworzyć taki title, keywords oraz description, aby treść zachęcała do wejścia na stronę i jednocześnie zawierała słowa kluczowe.

Optymalizacja kodu źródłowego jest taką pracą nad jego jakością, aby wyszukiwarka miała łatwy dostęp do strony i jej zawartości. Optymalizacja kodu ma też pomóc robotowi wyszukiwarki na odwiedzenie, jak największej ilości podstron.

Krok 2 – Wyszukiwanie domen dodatkowych.

Wiele firm posiada więcej niż jedną domenę dla potrzeb swojej działalności. Wyszukiwarka może uznać, że pod różnymi adresami funkcjonuje ta sama treść, co może negatywnie wpłynąć na pozycję serwisu znajdującego się pod adresem domeny głównej. Aby tego uniknąć pozycjonerzy stosują przekierowanie z domen dodatkowych na adres domeny głównej.

Krok 3 – Optymalizacja treści serwisu.

Optymalizacja treści na stronie polega na tworzeniu takich tekstów, które łączyłyby informacje ciekawe dla użytkownika z jednoczesnym użyciem wyrażeń kluczowych. Pod kontem słów kluczowych najczęściej optymalizuje się strony główne, jednakże optymalizowanie treści  pozostałych podstron z pewnością pozytywnie wpłynie na pozycje całego serwisu.

Krok 4 – Optymalizacja linków wewnętrznych.

Rozbudowana strona, z dużą ilością wartościowych podstron z pewnością znajdzie uznanie wyszukiwarki. Dla tego pozycjonerzy dbają o to, aby linki wewnętrzne były stworzone przy użyciu słów kluczowych, zarówno na poziomie treści jak i kodu strony. Czasami pozycjonerzy tworzą całe podstrony zawierające treść i linkują te podstrony z innymi podstronami tak, aby wyszukiwarka uznała stronę za bardziej rozbudowaną i wartościową.

Krok 5 – Pozyskiwanie linków. 

Jednym z najważniejszych elementów, jakie wyszukiwarka bierze pod uwagę dokonując klasyfikacji strony jest ilość i jakość linków prowadzących do serwisu z innych stron na dany temat. Istnieją różne sposoby na zdobywanie linków. Pozyskiwanie linków to systematyczny i długotrwały proces, dlatego należy bardzo uważać, aby wyszukiwarka nie uznała zbyt gwałtownego wzrostu liczby linków prowadzących do strony za próbę oszustwa. Może to skutkować obniżeniem pozycji lub nawet wykluczeniem z wyników wyszukiwania.

  

Mówiąc o pozycjonowaniu, należy podkreślić, że nie są to jednorazowe działania, ale systematyczna praca nad budowaniem pozycji strony. Serwisy internetowe tworzone są na wiele sposobów, przy użyciu różnych narzędzi. Dlatego strony wymagają indywidualnego podejścia do wielu problemów związanych z pozycja w wyszukiwarce. Często pozycjonerzy szukają nowych, niekonwencjonalnych rozwiązań. Jednakże pierwszą i najważniejsza zasadą każdego pozycjonera jest podejmowanie takich działań, które nie narażą strony na spadek pozycji lub wykluczenia jej z wyników wyszukiwania. Dlatego warto dowiedzieć się czegoś więcej zanim zlecimy pozycjonowanie naszej strony przypadkowym osobom.        

Eactive, zajmującej się promocją stron w wyszukiwarkach internetowych.

 

Autorzy serwisu wyrażają pełną zgodę na udostępnianie artykułu w niezmienionej formie na innych stronach internetowych. Warunkiem koniecznym publikacji jest podanie autora artykułu oraz linku prowadzącego do strony www.supermarketing.pl  Jeśli chcieliby Państwo przedrukować wybrany fragment artykułu prosimy o skontaktowanie się z nami w celu uzyskania pozwolenia.