Może ciężko w to uwierzyć, ale Internet, który nas obecnie wszędzie otacza, w tym roku kończy już 50 lat. Patrząc na wiek, można by pomyśleć, że szczytowy moment ma już za sobą, ale prawda jest taka, że ten jest jeszcze przed nami. Obecnie do Internetu ma dostęp około 4 miliardów osób. To ponad 50% populacji całej Ziemi. W Polsce z internetu korzysta prawie 30 milionów osób, które dziennie spędzają w nim prawie 6 godzin (25 miejsce na świecie, najwięcej na Internet dziennie poświęcają mieszkańcy Tajlandii – ponad 9,5 godziny!). Jak się to wszystko zaczęło? Jak powstał Internet?

ARPANET, czyli początek Internetu

Dzień, który uważa się za początek Internetu to 29 października 1969 r. Na ten dzień datuje się powstanie węzłów ARPANET. Był to eksperyment Uniwersytetu Kalifornijskiego, którego celem było stworzenie sieci komputerowej, która nie posiadała punktu centralnego. Sieć ta miała działać nawet w przypadku zepsucia lub wyłączenia określonych części. Było to ważne, ponieważ w tamtych czasach wszystkie sieci miały jeden komputer główny. Gdy ten ulegał uszkodzeniu, cała sieć była zagrożona.

Powstanie Internetu – ciekawostki #1: Już wtedy pracowano nad maskowaniem połączeń. Chciano, by przesyłane informacje nie mogły zostać wykorzystane przez ZSRR w przypadku rozpętania kolejnej wojny.

Pomysł stworzenia takiej sieci pochodził z koncepcji Paula Barana. Pomysł okazał się na tyle skuteczny, że zaczęto poświęcać mu coraz więcej zasobów. Już po kilku latach dokonano pierwszych zdalnych obliczeń matematycznych i stworzono pierwsze komunikatory dla wojska. To właśnie dążenie do obustronnej komunikacji nawet dziś stanowi główny powód rozwoju Internetu.

Powstanie Internetu – ciekawostki #2: Pierwsza strona internetowa powstała dopiero w 1993 roku. Co ciekawsze jest dostępna do dziś!

TCP/IP, czyli początek Internetu jaki znamy

Jaka była największa wada ARPANET? System nie posiadał algorytmów, które mogłyby identyfikować poszczególne urządzenia. To sprawiało, że mimo już olbrzymich możliwości i jeszcze większego potencjału Internet nie mógł rozwijać się globalnie. To jednak zmieniło się z początkiem lat 70-tych. Wówczas powstał protokół TCP/IP. TCP odpowiadało za kontrolę transmisji danych, które miały trafiać z punktu A do B. IP było zaś odpowiedzialne za adresowanie urządzeń. Każdy komputer miał od tego momentu konkretny adres.

Powstanie Internetu – ciekawostki #3: Na świecie jest 14 osób, które mogą zrestartować Internet. W przypadku globalnego ataku hakerskiego 7 z tych osób, wybranych przez ICANN, musiałoby się zjawić w określonym miejscu, by wygenerować klucz główny kontrolujący bezpieczeństwo systemu.

TCP/IP było krokiem milowym do globalizacji sieci. System był także przygotowany na możliwe usterki. TCP było bowiem niezależne od IP, co powodowało, że nawet w przypadku awarii jednego z urządzeń w sieci, informacje mogły dotrzeć do swojego celu, omijając uszkodzony sprzęt. Jakiś czas potem powstał kolejny znany do dziś element Internetu – system DNS, który pozwolił wiązać adresy IP z nazwami domen internetowych.

Powstanie Internetu – ciekawostki #4: Pierwsza wiadomość e-mail została wysłana w 1971 roku przez Ray’a Tomlinsona. Jej treść nie jest znana, ale prawdopodobnie był to ciąg przypadkowych znaków.

Jak powstał internet jaki znamy, czyli World Wide Web

W pierwszej połowie lat 80. protokół TCP/IP zaczął być powszechny w strukturach wojskowych. Samą technologią zaczęły interesować się również placówki technologiczne i uczelnie wyższe, które wykorzystywały go do badań i opracowywania nowych wynalazków. Nie brakowało też chętnych pośród osób prywatnych. Tym jednak nie było dane jeszcze korzystać z Internetu, ponieważ National Science Foundation wydało zakaz wykorzystywania Internetu do celów komercyjnych.

Powstanie Internetu – ciekawostki #5: 4 lata. Tyle czasu potrzebował Internet, by korzystało z niego 50 milionów osób. By osiągnąć taki wynik, radio potrzebowało 38 lat, telewizja 13, a Angry Birds 35 dni.

Lata 80. to także okres, w którym powstała kolejna technologia, bez której nie wyobrażamy sobie Internetu. Mowa o World Wide Web, czyli pierwszej sieci dokumentów hipertekstowych. Niedługo potem powstał również HTML, czyli język znaczników hipertekstowych. Początkowe funkcje tych wynalazków były mocno ograniczone i żeby pokazać ich prawdziwy potencjał, trzeba było poczekać do roku 1994, kiedy Marc Andreessen stworzył Mosaic – pierwszą przeglądarkę Internetową. Niedługo później powstał również Netscape Commerce S, czyli przeglądarka firmy Netscape, której założycielem również był Marc. To właśnie ona stała się wzorem do naśladowania dla kolejnych programów tego typu. Co oferował Netscape użytkownikom Internetu? Oczywiście był to dostęp do rosnącej liczby stron www, a także, co ciekawe, szyfrowane połączenia do bezpiecznego łączenia się z innymi użytkownikami Internetu.

Powstanie Internetu – ciekawostki #6: Pierwsza grafika opublikowana w Internecie to okładka albumu „Les Horribles Cernettes”, zespołu złożonego z czterech pracownik CERN-u.

Warto jeszcze wspomnieć o wyszukiwarkach internetowych, bez których nie wyobrażamy sobie dziś Internetu. Pierwsza z nich to Archie stworzona przez Alana Emtage i Petera J. Deutscha. Archie nie przypominał jednak obecnie znanych wyszukiwarek. Jego zadaniem było wyszukiwanie plików na serwerach FTP. Na produkt, który przypominał znane nam wyszukiwarki, trzeba było czekać do 1993 roku, gdy powstał Wandex. Była to pierwsza wyszukiwarka, która współpracowała z odnośnikami hipertekstowymi i odwiedzała strony internetowe. Wykorzystywała do tego roboty indeksujące nazwane WWW Wanderer. To właśnie tę ideę rozwijało potem Yahoo, Google i Microsoft.

Powstanie Internetu – ciekawostki #7: Pierwsza kamera internetowa została zamontowana w 1991 roku na Uniwersytecie w Cambridge. Jej cel był prosty. Służyła do monitorowania ilości kawy w holu.

Gdzie to wszystko zmierza, czyli o przyszłości Internetu

Kolejne lata w historii Internetu to już błyskawiczny rozwój. Zaczęły pojawiać się nowe strony, komunikatory, chaty, fora, blogi czy serwisy Internetowe i chmury danych. Internet ewoluował, a wraz z nim robił to cały świat. Proces ten trwa do dziś i nie wiadomo kiedy i czy kiedykolwiek się skończy. Obecnie nikt nie wyobraża sobie życia bez Internetu, który nas otacza. Czy to dobrze? Odpowiedź na to pytanie poznamy dopiero za kilka lat. Jednego możemy być pewni, powstanie Internetu zmieniło nasz świat.