Ogromna liczba zarejestrowanych domen, jest przyczyną dla której wiele firm ma poważny kłopot ze znalezieniem dobrego adresu strony. Nie ma jedynego, najlepszego sposobu na idealną domenę. W Internecie krąży wiele stereotypów dotyczących tworzenia i rejestracji adresów. W tym artykule przyjrzymy się niektórym z nich. Spróbujemy odpowiedzieć sobie na pytanie, jak stworzyć wartościową domenę? O czym warto pamiętać przejmując już istniejący adres i co zrobić, aby go nie stracić?

 

O tym, jak ważny dla sukcesu firmy internetowej jest właściwy adres domenowy, najlepiej świadczą sumy, jakie niektóre firmy lub osoby gotowe są zapłacić za konkretną nazwę. Sprzedaż domen jest obecnie osobnym obszarem działalności biznesowej w internecie, gdzie konkurencja i ceny rosną w miarę, jak błyskawicznie ubywa dostępnych adresów.

 

Dobry adres domeny wart jest prawdziwą górę złota. Wystarczy wspomnieć, że domena sex.com wyceniana jest na ponad 60 mln euro. Biorąc pod uwagę dochody, jakie generuje sam tylko adres śmiało można powiedzieć, że jest wart każdego euro centa.

 

Kilka cech, domeny wartej milion.

 

Tworząc lub szukając adresu domenowego należy pamiętać, że najlepszy adres to taki, który sprawdza się w przypadku działalności, jaką prowadzimy. Jednakże istnieje kilka cech domeny, które sprawdzają się doskonale w przypadku większości firm, bez względu na rodzaj prowadzonej działalności. Oto kilka z nich:

 

Idealna domena jest krótka, co najlepiej obrazuje przykład domeny sex.com. Kto nie wierzy niech spróbuje zarejestrować domenę składającą się z 3, 4 znaków. Wśród wielu cech idealnej domeny, ta wydaje się jedną z najistotniejszych.Nie warto jedna skracać adresu domenowego na siłę. Najlepszy adres to taki, który trafnie oddaje istotę działalności albo spełnia inne ważne cele marketingowe. Jeśli przy zachowaniu tych wymogów adres dodatkowo jest krótki, to pozostaje pogratulować doskonałego wyboru.

 

Bezpośrednio z długością domeny wiąże się kolejna cecha idealnego adresu. Bardzo ważne, aby domenę było łatwo zapamiętać. Uwaga ta jest szczególnie istotna dla osób chcących promować swoją stronę np. w radio. Idealna sytuacja jest taka, że internauta słysząc adres jest w stanie bez problemu go zapamiętać.

 

Kolejną istotną sprawą są znaki interpunkcyjne w nazwie, takie jak myślniki. Idealna domena z pewnością ich nie posiada. Jednym z powodów dla których wiele firm decyduje się na użycie myślników jest przekonanie, że połączenie dwóch wyrazów np. super i marketing w jeden adres supermarketing.pl utrudni używania nazwy firmy w materiałach reklamowo promocyjnych. Stąd sporo firm, które decydują się na oddzielenie wyrazów składających się na adres myślnikiem super-marketing.pl.

 

To pozornie rozsądne rozwiązanie może być przyczyną wielu nieporozumień. Ja kiedy słyszę adres typu wu wu wu kropka super myślnik marketing pe el. mam kłopot określeniem, o jak myślnik chodzi i który klawisz mam wcisnąć.

 

W naszej redakcji z problemem używania dwuwyrazowego adresu domeny w materiałach reklamowych radzimy sobie pisząc nazwę w następujący sposób „SuperMarketing.pl” lub rzadziej „SupermarketIng.pl” , ponieważ pomysł na layout strony zaczerpnęliśmy z wystroju supermarketów. Naszym zdaniem komunikat nadany przy pomocy tak napisanej nazwy jest czytelny dla użytkowników i z powodzeniem można go używać w materiałach reklamowych.

 

Podobnie, jak myślników odradzamy używania cyfr w adresie. Każdy, komu zależy na sukcesie strony powinien stworzyć na tyle oryginalny adres, aby nie wspomagać się numerem porządkowym. Oczywiście nie dotyczy to wypadków, kiedy numer wpisany jest w nazwę firmy lub nieodłącznie kojarzy się z jej działalnością.

 

Kolejną istotną rzeczą jest stworzenie takiej nazwy, której nie sposób napisać z błędem.

 

Podsumowując, najlepsza nazwa domeny to taka, którą raz usłyszawszy jesteśmy w stanie bez problemu wpisać w przeglądarce.

 

Przecież wszyscy o tym wiedzą.

 

Istnieje wiele poglądów dotyczących tworzenia adresów domenowych, które uważa się za oczywiste i powszechnie obowiązujące, czy aby słusznie?

 

Wielokrotnie słyszałem opinie, że że najlepsza domena powinna być jednocześnie najważniejszym słowem kluczowym, dzięki czemu strona powinna wyświetlać się w wyszukiwarce pod wyższymi pozycjami. Dodatkowym argumentem przemawiającym za tą tezą jest przekonanie, że internauci wprost do przeglądarki wpisują szukane frazy w postaci adresu np. sklepzbutami.pl.

 

Moim zdaniem argumenty te nie są do końca prawdziwe. Po pierwsze adres domeny jest tylko jednym z elementów pozycjonowania i to tym zdecydowanie mniej istotnym. Dlatego według mnie nie warto rezygnować z atrakcyjnej nazwy własnej domeny, aby odnieść niewielki wzrost pozycji strony.

 

Co do drugiego argumentu, mówiącego, że użytkownicy sieci wpisują wyrażenie kluczowe w pole adresowe, to jest on po prostu nieprawdziwy. W 99.9% internauta szukający produktu, a nie konkretnej strony www, na której ten produkt znajdzie, z pewnością poszukiwaną frazę wpisze w wyszukiwarkę, a nie pole adresowe przeglądarki.

 

Kolejnym przekonaniem uważanym za „oczywiste” jest twierdzenie, że najlepsze adresy domenowe są wyrażeniami potocznymi opisującymi działalność strony. W pewnym sensie są to także wyrażenia kluczowe typu sklepzbutami.com. Nie twierdzę, że strona z tak stworzonym adresem nie odniesie sukcesu, jednak moim zdaniem dobra chwytliwa nazwa własna domeny odniesie zdecydowanie większy skutek.

 

Przekonanie, że nazwy domen posługujące się wyrażeniami pospolitymi są lepsze wywodzi się z czasów, kiedy Internet dopiero stawał się przestrzenią, w której zarabia się pieniądze. Pierwsi internetowi klienci nie bardzo wiedzieli, jak mają poruszać się po sieci, dlatego taką wielką karierę zrobiły sklepy i firmy używające w nazwie potoczne określenia typu furniture.com(meble.com), cars.com(samochody.com) itd. Obecnie, kiedy firmy internetowe liczy się w milionach, a wyszukiwarki są powszechnym narzędziem do poruszania się w sieci, nazwy potoczne straciły na znaczeniu.

 

Najlepszym dowodem na to jest lista najlepiej zarabiających stron, wśród których próżno szukać nazw opisujących wprost działalność strony. Dobra nazwa własna firmy lub strony, do której przyzwyczaimy klientów, będzie zdecydowanie lepiej służyć naszemu biznesowi.

 

Jak przejąć domenę i się więcej nie przejmować?

 

Z upadkiem wielu firm internetowych przepadają często wartościowe domeny. Takie marnotrawstwo w Internecie jest nie do przyjęcia. Dlatego wiele firm decyduje się na zakup istniejącej wcześniej domeny. Dodatkowa korzyścią wynikającą z przejęcia takiej domeny jest faworyzowanie przez wyszukiwarki starszych adresów.

 

Jeśli decydujesz się na przejęcie starszej domeny dobrze jest sprawdzić, co znajdowało się na niej zanim strona została zamknięta. Może się okazać, że poprzedni właściciel nie korzystał z adresu tak jak życzyłaby sobie tego wyszukiwarka. Umieszczanie na stronie spamu mogło skończyć się dla poprzedniego właściciela nałożeniem na domenę filtra lub zupełne jej zbanowanie z wyników wyszukiwania. Z pewnością nie życzylibyśmy sobie takie uciążliwego spadku

 

Informacje na temat przeszłości domeny można znaleźć pod adresem Eactive, zajmującej się promocją stron w wyszukiwarkach internetowych.

 

Autorzy serwisu wyrażają pełną zgodę na udostępnianie artykułu w niezmienionej formie na innych stronach internetowych. Warunkiem koniecznym publikacji jest podanie autora artykułu oraz linku prowadzącego do strony www.supermarketing.pl  Jeśli chcieliby Państwo przedrukować wybrany fragment artykułu prosimy o skontaktowanie się z nami w celu uzyskania pozwolenia.