8/12/08

Sponsoring kojarzy nam się z dużymi imprezami sportowymi, kulturalnymi, czy akcjami charytatywnymi. Wielu właścicieli firm jest przekonanych, że ta forma promocji zarezerwowana jest tylko dla „największych”, którzy dysponują olbrzymim budżetem i możliwościami organizacyjnymi. Może w realnym świecie tak jest, ale z pewnością nie w Internecie. Możliwości, jakie oferuje sieć stwarzają ogromną szansę dla pomysłowych ludzi z inicjatywą. Zanim odrzucisz idee wspierania czyjejś działalności zobacz, jakie pole manewru ewentualnym sponsorom pozostawia Internet.

 

Wspieranie wartościowej działalności lub inicjatywy jest zawsze godne podziwu i uznania. Dla ewentualnego sponsora pomoc potrzebującym, czy utalentowanym ludziom jest nie tylko źródłem, jak najbardziej zasłużonej satysfakcji, ale może być również doskonałym elementem budowania marki, produktu, czy wizerunku firmy.

 

Ogromna konkurencja jest powodem, dla którego firmom coraz trudniej jest się wyróżnić wśród setek podobnych ofert. Dlatego tak ogromną rolę odgrywa silna marka, do której przywiązują się klienci oraz pozytywny wizerunek firmy. Te dwa elementy są kluczowe dla sukcesu w biznesie. Uzyskanie statusu sponsora może bardzo ułatwić realizację obu tych celów.

 

To, co czyni sponsoring tak skutecznym narzędziem marketingowym, to umieszczenie firmy w pewnym poza biznesowym kontekście. Otóż wspierając jakąś ciekawą inicjatywę firma zostaje utożsamiona z wartościami, które ta inicjatywa reprezentuje. W zależności od rodzaju sponsorowanej działalności będzie to niesienie pomocy, troska o swój region, środowisko naturalne, wspieranie utalentowanej młodzieży i tym podobne. Do tego dochodzą koszta, które często są o wiele niższe od promowania firmy tradycyjnym przekazem reklamowym. Nie bez znaczenia dla klientów jest fakt, że nie tylko firma, ale także inni ludzie odnoszą korzyści z naszego mecenatu. Jednym słowem warto!

 

Sponsoring on-line

 

Nie każdy właściciel firmy zdaje sobie sprawę, że sponsoring to nie tylko stadiony sportowe, sale koncertowe i.t.p.. Doskonałym miejscem na sponsoring może być także Internet. Globalna sieć informatyczna oferuje często większe możliwości niż tradycyjne nośniki. Ogromne zainteresowanie sponsoringiem jest główną przyczyną, dla której tradycyjne media są przeładowane sponsorami. Jest to powodem nie tylko znużenia odbiorców tą formą promocji, ale także osłabienia samego przekazu. Właśnie dlatego wielu właścicieli firm coraz chętniej patrzy w stronę Internetu, jako atrakcyjnego miejsca lokowania pieniędzy na sponsoring.

 

Jeśli czytasz ten artykuł to znaczy, że musisz znać co najmniej kilka zalet Internetu. Do najważniejszych zaliczę powszechny dostęp, niskie koszty, natychmiastową, dwustronną komunikację. Nie bez znaczenia jest także profil użytkowników sieci, którzy zwykle są bardziej zamożni, wykształceni i skłonni do próbowania nowych rzeczy. W końcu Internet w łatwy sposób pozwala docierać do wybranej grupy celowej oraz pozwala na bardzo precyzyjne monitorowanie efektów kampanii sponsoringowej.

 

Zanim zdecydujesz się na sponsoring zadaj sobie pytanie, jaki cel chcesz osiągnąć? Od tego będzie zależeć grupa docelowa do której chcesz dotrzeć w Internecie, sposób w jaki będziesz chciał tego dokonać, budżet kampanii i w końcu rodzaj działalności, który będziesz chciał sponsorować.

 

Oto kilka celów, które możesz osiągnąć dzięki sponsoringowi w Internecie:

  • zbudowanie wizerunku firmy

  • promocja produktu lub marki

  • budowanie relacji z partnerami biznesowymi

  • czy w końcu zwykła, ludzka pomoc innym

 

Formy sponsoringu internetowego.

 

Najbardziej prostym sposobem na promowanie się przy pomocy sponsoringu w Internecie jest umieszczenie informacji dotyczącej wspieranej akcji na firmowej stronie sponsora. W takiej sytuacji eksponuje się szczegóły dotyczące prowadzonej akcji, wspierającej sport, kulturę lub inny sponsorowany obszar.

 

Inną skuteczna formą sponsoringu online jest wspieranie portali lub serwisów. Dzięki sponsorom internauci mogą często bezpłatnie korzystać z informacji, które w normalnej sytuacji mogłyby być udostępniane jedynie za pobraniem opłaty. Dodatkowo sponsor może umieścić swoje logo na stronie sponsorowanego serwisu. Często obiektem sponsoringu są wyspecjalizowane wortale, skupiające osoby o podobnych zainteresowaniach. Jeśli da się powiązać tematykę wortalu z działalnością firmy sponsor otrzymuje łatwy dostęp do interesującej go grupy docelowej.

 

Przez sponsorowanie innych serwisów można rozumieć ponoszenie kosztów hostingu lub opiekę nad stroną, jeśli nasza firma zajmuje się właśnie taką działalnością. Czasem firmy zajmujące się tworzeniem stron internetowych projektują, tworzą, a następnie prowadzą stronę dla np. organizacji pożytku publicznego. W ten sposób oprócz korzyści wynikających ze sponsoringu można również wzbogacić swoje portfolio o ciekawy i bezinteresowny projekt.

 

Jednym z ciekawszych wariantów e- sponsoringu może być oferowanie darmowych usług hostingoych, paneli CMS itp. dla osób, które chciałyby otworzyć swoja stronę na subdomenie strony sponsora. Pozwala to umieszczanie reklam i banerów na sponsorowanych stronach. Przy tego typu działalności to sponsorzy pozyskują chętnych do skorzystania z patronatu.

 

W dalszym ciągu bardzo popularne wśród sponsorów jest fundowanie różnego rodzaju nagród. Najlepiej jeśli nagrody pochodzą wprost z oferty sponsora. Wtedy firma osiąga korzyści nie tylko, jako fundator, ale także w skuteczny sposób prezentuje swoją ofertę internautów, którzy chcą wiedzieć, co mogą wygrać.

 

Należy pamiętać, że działania sponsoringowe w sieci mogą stanowić doskonałe uzupełnienie kampanii sponsoringowych offline i mogą być prowadzone równocześnie.

 

Dla osób i firm zainteresowanych sponsoringiem internetowym istnieje wiele stron, na których można znaleźć ciekawe inicjatywy lub organizacje poszukujące wsparcia ze strony sponsorów. Do najbardziej popularnych w Polsce stron udzielających tego typu informacji należy serwis sponsoring.com.pl. Strona oferuje również wsparcie oraz informacje pozwalające na lepsze wykorzystanie i monitorowanie efektów sponsoringu internetowego.

 

Eactive, zajmującej się promocją stron w wyszukiwarkach internetowych.

 

Autorzy serwisu wyrażają pełną zgodę na udostępnianie artykułu w niezmienionej formie na innych stronach internetowych. Warunkiem koniecznym publikacji jest podanie autora artykułu oraz linku prowadzącego do strony www.supermarketing.pl  Jeśli chcieliby Państwo przedrukować wybrany fragment artykułu prosimy o skontaktowanie się z nami w celu uzyskania pozwolenia.