17/03/09

Osobiście znam osoby, które występując publicznie czuje się, jak ryba w wodzie. Niestety  ja do nich nie należę. Nie zwalnia mnie to jednak od konieczności prezentowania swoich osiągnięć, problemów i innych, istotnych aspektów dotyczących mojej pracy. Jeśli Ty także nie masz talentu przemawiania na miarę słynnego Cycerona oto kilka wskazówek, które pomogły mi i powinny pomóc Tobie nie tylko wyjść obroną ręką z prezentacji, ale także zaimponować przełożonym i współpracownikom.

 

1)      Podstawą udanej prezentacji jest właściwe przygotowanie. Pomoże Ci ono nie tylko zgromadzić wszystkie informacje, ale da również pewność siebie, potrzebną zwłaszcza ludziom powątpiewającym w swój potencjał. Wystąpienie będzie wymagać zebrania różnego rodzaju faktów, liczb oraz innych niezbędnych informacji. Ich gromadzeniem powinieneś zając się jak najszybciej po tym, jak zostaniesz wyznaczony do prezentacji.

 

2)      Kiedy zgromadzisz już wszystkie, niezbędne informacje stwórz plan lub konspekt, który pozwoli Ci zaplanować kolejność prezentowania informacji. Organizacja jest kluczem do sukcesu nie tylko w prezentacjach.

 

3)      Narzędziami, które są nieodzowne przy prezentacjach  są programy komputerowe, takie jak np. PowerPoint. Są one prostym i efektywnym sposobem na przekazywanie informacji. Wiele osób nie wyobraża sobie prezentacji bez atrakcyjnych slajdów. Oprócz tego, że są w dobrym tonie używanie ich ma także inne, ważne zalety.

 

  • pozwala zachować pełną kontrolę nad prowadzoną prezentacją.
  • posiadanie za plecami slajdów z najważniejszymi informacjami jest bardzo pomocne, jeśli zgubimy wątek lub stracimy na chwilę koncentrację.
  • prezentacja wizualna dotrze lepiej do osób, które lepiej przyswajają bodźce wzrokowe

 

4)      Kiedy stworzysz już prezentacje przy użyciu programu komputerowego stwórz konspekt do każdego slajdu, zawierający najważniejsze informacje, które wygłosisz w trakcie wystąpienia. Zanim staniesz przed współpracownikami poćwicz samodzielnie zaplanowane kwestie. Pozwoli Ci to nabrać pewności siebie i stworzyć bardziej profesjonalne wrażenie.

 

5)      Kolejnym krokiem do stworzenia udanej prezentacji w miejscu pracy jest stworzenie listy pytań, jakie mogą paść w jej trakcie. Do każdego pytania przygotuj odpowiedź i w miarę możliwości zapamiętaj je. Przekonasz się o ile łatwiej dzięki temu będzie Ci prowadzić interesujący dialog.

 

6)      Merytoryczne przygotowanie to nie wszystko, jeśli Twoja prezentacja ma być naprawdę doskonała. Aby wszyscy dobrze Cię zrozumieli musisz skutecznie przykuć uwagę zgromadzonych. Przy publicznych wystąpieniach istnieje zasada „30 sekund”. Wielu ekspertów twierdzi, że jeśli w tym czasie nie uda Ci się przykuć uwagi słuchających jest bardzo prawdopodobne, że nie zdobędziesz jej wcale. W ciągu tych pierwszych chwil postaraj się zbudować więź ze swoją publicznością.

 

7)      Aby Twoja prezentacja zakończyła się sukcesem zmierzaj, jak najprędzej do puenty. W  dalszym ciągu prezentacji wracaj do najważniejszych Twoim zdaniem założeń, tak aby nikt nie miał wątpliwości, jaka myśl przewodnia stała za prezentowanymi przez Ciebie faktami.  

 

8)      Kiedy skończysz pamiętaj, aby zaprosić osoby słuchające do rozmowy, komentowania, zadawania pytań.

 

Aleksander Czech

 

Autor jest pracownikiem firmy Eactive, zajmującej się promocją stron w wyszukiwarkach internetowych.

 

Autorzy serwisu wyrażają pełną zgodę na udostępnianie artykułu w niezmienionej formie na innych stronach internetowych. Warunkiem koniecznym publikacji jest podanie autora artykułu oraz linku prowadzącego do strony www.supermarketing.pl  Jeśli chcieliby Państwo przedrukować wybrany fragment artykułu prosimy o skontaktowanie się z nami w celu uzyskania pozwolenia.